updated guide

pull/1358/head
Georgi 2022-03-31 18:05:22 +03:00 committed by Levin Li
parent 704a075d0a
commit 71a65fb33c
1 changed files with 11 additions and 11 deletions

View File

@ -1,7 +1,7 @@
{
Name "Юпитер"
Target "Sol/Jupiter"
Description "Юпитер е най-голямата планета в Слънчевата система и е на пета позиция от Слънцето. Както и останалите външни планети, Юпитер е газов гигант без твърда повърхност. Голямото червено петно е най-голямата и най-продължителната буря в турболентната атмосфера на планетата; тази вихрушка с размерите на Земята съществува от около 300 години."
Description "Юпитер е най-голямата планета в Слънчевата система и е на пета позиция от Слънцето. Както и останалите външни планети, Юпитер е газов гигант без твърда повърхност. Голямото червено петно е най-голямата и най-продължителната буря в турболентната атмосфера на планетата тази вихрушка с размерите на Земята съществува от около 300 години."
}
{
@ -9,13 +9,13 @@
Target "Sol/Pluto"
Distance 40000
DistanceUnits "km"
Description "Плутон обикаля около Слънцето на средно разстояние от шест милиарда километра. Луната му Харон е толкова голяма, че често ги наричат с Плутон 'двойна планета'."
Description "Плутон обикаля около Слънцето на средно разстояние от шест милиарда километра. Спътникът му Харон е толкова голям, че често ги наричат заедно с Плутон „двойната планета“."
}
{
Name "Ерос"
Target "Sol/Eros"
Description "Ерос е астероид във формата на картоф и е дълъг около 33 км. Благодарение на космическия апарат NEAR Shoemaker, за Ерос знаем повече, отколкото за който и да било друг астероид. На 14 февруари 2001 г. NEAR се спусна на Ерос и стана първият апарат, приземил се на астероид."
Description "Ерос е астероид във формата на картоф и е дълъг около 33 км. Благодарение на космическия апарат NEAR Shoemaker, за Ерос знаем повече, отколкото за който и да било друг астероид. На 14 Февруари 2001 г., „NEAR“ се спусна на Ерос и стана първият апарат, приземил се на астероид."
}
{
@ -23,7 +23,7 @@
Target "Alpha Centauri"
Distance 90
DistanceUnits "au"
Description "Алфа Кантавър А и Б, заедно с Проксима Кентавър, са най-близката звездна система до Земята. Алфа Кентавър А много прилича на Слънцето, въпреки че е малко по-стара и по-ярка. Б е по-тъмна и по-червеникава, а Проксима е толкова слаба, че не може да се види с невъоръжено око, въпреки, че е най-близката звезда до Слънцето."
Description "Алфа Кентавър А и Б, заедно с Проксима Кентавър, са най-близката звездна система до Земята. Алфа Кентавър А много прилича на Слънцето, въпреки че е малко по-стара и по-ярка звезда. Алфа Кентавър Б е по-тъмна и по-червеникава, а Проксима Кентавър е толкова слаба, че не може да се види с невъоръжено око, въпреки, че е най-близката звезда до Слънцето."
}
{
@ -31,7 +31,7 @@
Target "Alcyone"
Distance 35
DistanceUnits "ly"
Description "Звездния куп Плеяди е група ярки, наскоро формирани звезди. Плеядите носят името на седем сестри от гръцката митология, въпреки, че телескопите са разкрили, че в звездния куп има доста повече от седем звезди."
Description "Звездният куп Плеяди е група ярки, наскоро формирани звезди. Плеядите носят името на седем сестри от гръцката митология, въпреки че телескопите са разкрили, че в звездния куп има доста повече от седем звезди."
}
{
@ -39,13 +39,13 @@
Target "63 Tau"
Distance 25
DistanceUnits "ly"
Description "Носещи името на петте дъщери на Атлас и Аетра, Хиядите са един от най-видните разсеяни звездни купове в небето. Звездите от звездния куп Хияди са на около 660 милиона години - около шест пъти по-стари от по-горещите и по-сини Плеяди."
Description "Носещи името на петте дъщери на Атлас и Аетра, Хиядите са един от най-видните разсеяни звездни купове в небето. Звездите от звездния куп Хияди са на около 660 милиона години - около шест пъти по-стари от по-горещите и по-сини Плеяди."
}
{
Name "Глийзе 876 б"
Target "Gliese 876/b"
Description "Глийзе 876/б е гигантска планета в орбита около червено джудже. Тя е в резонанс 2:1 с друга планета от същата система."
Description "Глийзе 876/б е гигантска планета в орбита около червено джудже. Тя е в резонанс 2:1 с друга планета от същата система."
}
{
@ -53,24 +53,24 @@
Target "Sol/Ida"
Distance 200
DistanceUnits "km"
Description "Космическият апарат Галилео фотографира астероида 243 Ида през 1993 г. на път към Юпитер. Снимките разкриха, че Ида има малък сателит, по-късно наречен Дактил. От тогава насам са открити още няколко астероида със спътници."
Description "Космическият апарат Галилео засне астероида 243 Ида през 1993 г. на път към Юпитер. Снимките разкриха, че Ида има малък спътник, по-късно наречен Дактил. От тогава до сега са открити още няколко астероида със спътници."
}
{
Name "51 Пегас б"
Target "51 Peg/b"
Description "51 Пегас б е първата открита планета, която обикаля около нормална звезда, различна от Слънцето. Тя е планета газов гигант и орбитата ѝ е изключително близо до звездата ѝ - по-малко от една пета от разстоянието между Меркурий и Слънцето. Съществуването на такава планета толкова близо до звезда накара астрономите да преразгледат теориите си за формирането на планетните системи."
Description "51 Пегас б е първата открита планета, която обикаля около нормална звезда, различна от Слънцето. Тя е газов гигант и орбитата ѝ е изключително близо до нейната звездата - по-малко от една пета от разстоянието между Меркурий и Слънцето. Съществуването на такава планета толкова близо до звезда накара астрономите да преразгледат теориите си за формирането на планетните системи."
}
{
Name "Албирео"
Target "Albireo"
Distance 0.6
Description "Заради контрастните оранжеви и синьо-бели цветове на съставните ѝ звезди, двойната звездна система Албирео е смятана за една от най-красивите двойки в небето. Оранжевата звезда е клас K гигант, а спътникът ѝ е B джудже."
Description "Заради контрастните оранжеви и синьо-бели цветове на съставните ѝ звезди, двойната звездна система Албирео е смятана за една от най-красивите двойки в небето. Оранжевата звезда е гигант от клас K, а спътникът ѝ е джудже от клас B."
}
{
Name "Кометата Борели"
Target "Sol/Borrelly"
Description "На 22 Септември 2001 г., кометата Борели стана втората комета, която беше снимана от космически апарат от близко разстояние. Въпреки че не беше проектиран да облита комети, Deep Space 1 се приближи на 2 200 километра от ядрото на Борели и ни изпрати най-добрите снимки на ядро на комета, с които разполагаме."
Description "На 22 Септември 2001 г., кометата Борели стана втората комета, която е заснета от космически апарат от близко разстояние. Въпреки че не е проектиран за това, „Deep Space“ 1 се приближи на 2 200 километра от ядрото на Борели и изпрати най-добрите снимки на ядро на комета, с които разполагаме."
}