celestia/locale/guide_sk.cel

77 lines
3.9 KiB
Plaintext

{
Name "Jupiter"
Target "Sol/Jupiter"
Description "Jupiter je 5. planétou od Slnka a zároveň najväčšou planétou našej slnečnej sústavy. Tak ako všetky veľké vonkajšie planéty aj Jupiter je obrovskou plynovou guľou bez pevného povrchu. Veľká červená škvrna je najväčšou najdlšie existujúcou búrkovou štruktúrou v nepokojnej atmosfére Jupitera; táto búrková štruktúra veľkosti Zeme je tu už najmenej 300 rokov."
}
{
Name "Pluto a Cháron"
Target "Sol/Pluto"
Distance 40000
DistanceUnits "km"
Description "Pluto obieha okolo Slnka v priemernej vzdialenosti šesť miliárd kilometrov. Jeho mesiac Cháron je taký veľký voči Plutu, že sú spolu často označované ako dvojplanéta."
}
{
Name "Eros"
Target "Sol/Eros"
Description "Eros je asi 33 km dlhý asteriod zemiakovitého tvaru. Vďaka sonde NEAR Shoemaker vieme o Erose viac než o ktoromkoľvek inom asteroide. 14. februára 2001 NEAR zostúpila na Eros a stala sa tak prvým kozmickým prostriedkom vôbec, ktorému sa podarilo pristáť na asteroide."
}
{
Name "Alfa Centauri"
Target "Alpha Centauri"
Distance 90
DistanceUnits "au"
Description "Alfa Centauri A a B sú spolu s Proxima Centauri, najbližšími slnečnými sústavami. Alpha Cen A je veľmi podobná nášmu Slnku, akurát je o niečo staršia a jasnejšia. B menej jasná a červená a Proxima je tak málo jasná, že nie je viditeľná voľným okom, hoci je to hviezda najbližšia k nášmu Slnku."
}
{
Name "Plejády"
Target "Alcyone"
Distance 35
DistanceUnits "ly"
Description "Otvorená hviezdokopa Plejády je skupinou jasných len nedávno zoskupených hviezd. Plejády sú pomenované po 7 sestrách z gréckej mytológie, avšak ďalekohľady odhalili, že táto otvorená hviezdokopa pozostáva dokázateľne z viac než siedmich hviezd."
}
{
Name "Hyády"
Target "63 Tau"
Distance 25
DistanceUnits "ly"
Description "Pomenovaná po piatich sestrách Atlanta a Aitry, Hyády sú jednou z najvýraznejších otvorených hviezdokôp na oblohe. Odhaduje sa, že hviezdy Hyád majú asi 660 miliónov rokov -- teda sú asi šesťkrát staršie ako horúcejšie a modrejšie hviezdy Plejád, ktoré sa na našej nočnej oblohe objavujú neďaleko nich."
}
{
Name "Gliese 876 b"
Target "Gliese 876/b"
Description "Gliese 876 b je obrovská planéta obiehajúca okolo hviezdy jasnosti červeného trpaslíka. Jej dráha je v rezonancii 2:1 s druhou planétou ich slnečnej sústavy."
}
{
Name "Ida a Daktyl"
Target "Sol/Ida"
Distance 200
DistanceUnits "km"
Description "Sonda Galileo odfotografovala asteroid 243 Ida v roku 1993 na svojej ceste k Jupiteru. Tieto snímky dokazujú, že Ida má malý satelit, ktorý bol neskôr pomenovaný ako Dactyl. Odvtedy bolo objavených niekoľko ďalších asteroidov, ktoré tiež majú svoje satelity."
}
{
Name "51 Peg b"
Target "51 Peg/b"
Description "51 Pegasi b bola prvou objavenou planétou, ktorá obieha okolo hviezdy inej ako naše Slnko. Je to planéta plynný obor a obieha veľmi blízko okolo svojej rodičovskej hviezdy -- menej ako jednu pätinu vzdialenosti medzi Merkúrom a našim Slnkom. Fakt, že plynný obor môže existovať tak blízko nejakej hviezdy prinútila astronómov vážne prehodnotiť teórie o utváraní slnečnej sústavy."
}
{
Name "Albireo"
Target "Albireo"
Distance 0.6
Description "Vďaka kontrastným farbám svojich hviezd -- oranžovej a modrobielej je dvojhviezda Albireo považovaná za jeden z najkrajších párov na oblohe. Oranžová hviezda je obor typu K, a jej 'partnerom' je B trpaslík."
}
{
Name "Kométa Borrelly"
Target "Sol/Borrelly"
Description "22. septembra 2001, sa stala kométa Borrelly druhou kométou, ktorá bola zosnímaná z tak blízkej vzdialenosti od sondy. Napriek tomu, že Deep Space 1 nebola zostrojená na prelet popri kométe, dostala sa do vzdialenosti 2200 km od jadra kométy Borrelly, aby sa vrátila so snímkami v najvyššom rozlíšení aké máme z jadra kométy."
}